Dziąsła u psa i kolory – co mogą oznaczać?

Czarne dziąsła u psa wzbudzają zwykle spory niepokój. Warto wiedzieć, że wnętrze jamy ustnej naszego czworonoga może pomóc w diagnozie wielu poważnych schorzeń. Kolor ma znaczenie, a więc nie należy ignorować odchyleń od normy. Nie można również zapomnieć o systematycznej pielęgnacji. Jest ona absolutnie niezbędna do tego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych i innych. Zapalenie dziąseł u psa może pojawić się w każdym wieku. Nierzadko wywołuje ono poważne problemy ze spożywaniem pokarmu. Nie warto narażać pupila na niepotrzebne cierpienie – poniżej umieszczono zbiór praktycznych informacji na ten temat.

 

Jak wyglądają zdrowe dziąsła u psa?

Na początku należy wyjaśnić, czym charakteryzują się zdrowe dziąsła u psa. Ich rozpoznanie może okazać się nie lada wyzwaniem. Podstawą jest utrzymanie wysokiego poziomu higieny. Konieczne jest m.in. usuwanie kamienia nazębnego u psa. Nie każdy właściciel czworonoga ma świadomość, że w sprzedaży znajdują się szczoteczki oraz pasty do zębów dedykowane zwierzętom. Stosowanie produktów dla ludzi jest ogromnym błędem! Preparaty do czyszczenia jamy ustnej muszą posiadać odpowiedni skład, który nie zawiera żadnych substancji, które mogłyby być groźne dla naszego pupila.

W zdecydowanej większości przypadków zdrowe dziąsła u psa mają różowy kolor. Pod wpływem nacisku miejscowo przyjmują kolor jasnoróżowy lub biały. Po jego ustąpieniu natychmiast powinny wrócić do pierwotnego stanu. Jeśli tak się nie stało, to najprawdopodobniej zwierzak ma problemy z prawidłowym przepływem krwi w naczyniach włosowatych. Ten fakt należy przedyskutować z weterynarzem. Ponadto, dziąsła powinny być gładkie, a więc istotne jest to, aby na ich powierzchni nie znajdowały się żadne zgrubienia. Powinny być one mokre i śliskie.

Niski poziom higieny jamy ustnej może doprowadzić do m.in.:

  • Suchości dziąseł – jest to oznaka rozwijającego się stanu zapalnego. Warto jednak wiedzieć, że omawiane zjawisko może także świadczyć o odwodnieniu organizmu.
  • Opuchlizny – wywołują ją bakterie różnego pochodzenia. Najczęściej poprzedza ona zapalenie dziąseł.
  • Lepkości – jak już wspomniano, dziąsła u psa powinny być mokre i śliskie, ale nie przesadnie lepkie. Jeśli mamy do czynienia z opisywanym problemem, to istnieje duże prawdopodobieństwo rozwoju infekcji bakteryjnej lub stanu zapalnego.
  • Zgrubienia powierzchni – zdrowe dziąsła są gładkie, a więc nie posiadają żadnych widocznych oraz wyczuwalnych pod palcami zgrubień. Wszelkie niepokojące zmiany mogą świadczyć o zakażeniu lub zapaleniu.

Trzeba pamiętać, że nie wszystkie rasy mają różowe dziąsła. W niektórych przypadkach zupełnie normalny jest kolor zbliżony do czarnego, czy też ciemnofioletowego. Pierwszym krokiem jest zapoznanie się z cechami charakterystycznymi naszego pupila. Problem może pojawić się w przypadku, gdy posiadamy mieszańca lub kundelka. Nagła zmiana koloru jest oznaką problemów zdrowotnych. Jeśli jednak zwierzak od samego początku miał ciemny kolor dziąseł, to jest on wynikiem naturalnej pigmentacji. W przypadku wątpliwości warto jest skorzystać z porady weterynarza.

Dziąsła u psa a kolory – o czym mogą świadczyć?

czarne dziąsła u psa

Ciemne dziąsła u psa wcale nie muszą być powodem do niepokoju. Na samym początku należy ustalić, czy nie jest to cecha genetyczna naszego zwierzaka. W większości przypadków zmiana zabarwienia jamy ustnej jest związana z rozwijającym się schorzeniem. Należy podkreślić, że dolegliwości zdrowotne wcale nie muszą występować w obrębie dziąseł! Każdy przypadek jest inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia. Brązowe dziąsła u psa wymagają konsultacji ze specjalistą. Jedno jest pewne – nie należy leczyć zwierzaka samodzielnie, gdyż w ten sposób można narazić go na jeszcze większe problemy.

Można powiedzieć, że kolor dziąseł u psa ułatwia diagnozę rozmaitych problemów zdrowotnych – nie tylko stomatologicznych. Oczywiście konieczne jest wykonanie szczegółowych badań, gdyż jest to jedyny sposób na to, aby potwierdzić posiadane przypuszczenia.

  • Jasnoczerwone dziąsła u psa – zazwyczaj oznaczają one lekki/rozwijający się stan zapalny lub zakażenie bakteryjne. Nie należy jednak zwlekać z wizytą u weterynarza. Może okazać się, że za kilka dni stan zdrowia zwierzaka ulegnie znacznemu pogorszeniu. Czasami jasnoczerwone dziąsła oznaczają również miejscowe podrażnienie.
  • Ciemnoczerwone dziąsła u psa – można rozpoznać je już na pierwszy rzut oka, a więc nawet osoby bez specjalistycznej wiedzy poradzą sobie z diagnozą. Dziąsła są wyraźnie przekrwione – najczęściej towarzyszy temu opuchlizna. Omawiane zjawisko może świadczyć o stanie zapalnym lub zakażeniu bakteryjnym, jednak nie można także wykluczyć poważniejszych chorób m.in. udaru cieplnego, nadciśnienia, problemów z krążeniem krwi. Wspomniany kolor może także oznaczać zatrucie tlenkiem węgla.
  • Niebieskie/fioletowe/sine dziąsła u psa – najczęściej oznaczają one, że we krwi znajduje się zbyt mała ilość tlenu. Bez szczegółowej diagnostyki nie można jednak powiedzieć, z jaką chorobą mamy do czynienia. Istnieje ryzyko wystąpienia m.in. udaru, tętniaka, niskiego ciśnienia krwi, hipotermii, niewydolności serca, zapalenia płuc, zakrzepicy zatorowej płuc, a także wielu innych.
  • Brązowe dziąsła u psa – najczęściej zmiana koloru występuje w bliskiej okolicy zębów – jest to charakterystyczny objaw zapalenia dziąseł.
  • Czarne dziąsła u psa – zazwyczaj oznaczają problemy z układem pokarmowym. Zmiana koloru z różowego na czarny może oznaczać zapalenie wątroby. Oczywiście w tym przypadku także mogło dojść do rozwoju stanu zapalnego. Nie można również wykluczyć niskiej zawartości tlenu we krwi.
  • Żółte dziąsła u psa – nierzadko są objawem dolegliwości występujących w obrębie wątroby. Żółty kolor może również świadczyć o niedokrwistości, a nawet żółtaczce. Im szybciej zostanie rozpoznany problem, tym lepiej.
  • Bladoróżowe/białe/blade dziąsła u psa – istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło do zaburzeń krążenia. Opisywany kolor może być również symptomem niedokrwistości, krwawienia wewnętrznego, babeszjozy, wstrząsów, hipotermii, schorzeń układu moczowego, nowotworu.

Jak pielęgnować psie dziąsła?

czerwone dziąsła u psa

Każdy właściciel czworonoga powinien wiedzieć, że właściwa pielęgnacja psich dziąseł to absolutna podstawa. Bardzo ważne jest działanie profilaktyczne. Systematyczna oczyszczanie jamy ustnej oraz zębów ogranicza ryzyko wystąpienia groźnych zmian chorobotwórczych. Zapalenie dziąseł to nie tylko zmiana ich koloru – zwierze może borykać się z gorączką, apatią, utratą apetytu, ostrym bólem pojawiającym się podczas przeżuwania pokarmu. Zazwyczaj dochodzi do nadmiernej produkcji śliny, a nawet krwawienia. Niezwykle ważne jest to, aby udać się do weterynarza w możliwie najkrótszym czasie. Trzeba wiedzieć, że istnieje wiele poważniejszych chorób, które mogą objawiać się zmianą pigmentacji dziąseł. Niektóre z nich stanowią realne zagrożenie dla życia naszego pupila.

Warto zaopatrzyć się w dedykowaną szczoteczkę do zębów, a także preparat czyszczący. Zaleca się codzienne szczotkowanie psich zębów. Nie można pominąć również mycia dziąseł, podniebienia, czy też języka. Wiadomym jest, że nie każdy zwierzak posłusznie poddaje się takim zabiegom. Pomocne mogą okazać się przekąski dentystyczne, które wspomagają utrzymanie optymalnego poziomu higieny jamy ustnej, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia kamienia nazębnego. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością – konieczne jest stosowanie się do zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu.

Czy dieta ma wpływ na kolor dziąseł u psa?

Zmiana koloru dziąseł u psa może świadczyć o licznych problemach zdrowotnych m.in. nadciśnieniu, niedokrwistości, schorzeniach wątroby, udarze cieplnym, nowotworze. Oczywiście każdej chorobie towarzyszą również inne objawy, a więc należy bacznie obserwować stan czworonoga. Dieta ma ogromny wpływ na pracę organizmu zwierzęcia. Podawanie zbilansowanej karmy o wysokiej zawartości składników odżywczych redukuje prawdopodobieństwo wystąpienia wielu nieprzyjemnych, a także poważnych dolegliwości.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Zapalenie dziąseł u psa – jak je leczyć i czym się objawia?
Usuwanie kamienia nazębnego u psa, objawy, zagrożenia, zapobieganie
Brzydki oddech u psa – przyczyny, objawy i skuteczne zapobieganie
Niewydolność nerek u psa – objawy, leczenie i rekomendowana dieta
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *